Издательство Монолит +38(056)735-50-35 +38(095)931-39-89;

Зміни що набули чинності 15.04.2013 (постанова КМУ № 111 від 11.02.13)

Паперова версія

1. Було введено нові терміни:
«автопоїзд (транспортний состав)» - механічний транспортний засіб, що з'єднаний з одним або кількома причепами за допомогою зчіпного пристрою;
«газон» - ділянка однорідної території із дерновим покривом, який штучно створюється шляхом посіву і вирощування дерноутворювальних трав (переважно багаторічних злаків) або одернування;
«денні ходові вогні» - зовнішні світлові прилади білого кольору, передбачені конструкцією транспортного засобу, установлені спереду транспортного засобу і призначені для покращення видимості транспортного засобу під час його руху у світлий час доби;
«залишення місця дорожньо-транспортної пригоди» - дії учасника дорожньо-транспортної пригоди, спрямовані на приховання факту такої пригоди або обставин її скоєння, які спричинили необхідність проведення працівниками міліції заходів щодо встановлення (розшуку) цього учасника та (або) розшуку транспортного засобу;
«маневрування (маневр)» - початок руху, перестроювання транспортного засобу в русі з однієї смуги на іншу, поворот праворуч чи ліворуч, розворот, з'їзд з проїзної частини, рух заднім ходом;
«острівець безпеки» - технічний засіб регулювання дорожнього руху на наземних пішохідних переходах, конструктивно виділений над проїзною частиною дороги та призначений як захисний елемент для зупинки пішоходів під час переходу проїзної частини дороги. До острівця безпеки належить частина розділювальної смуги, через яку пролягає пішохідний перехід;
«темна пора доби» - частина доби від заходу до сходу сонця;
«удосконалене покриття» - цементобетонне, асфальтобетонне, залізобетонне або армобетонне збірне покриття, бруківки, вимощені брущаткою і мозаїкою, збірне покриття з дрібнорозмірних бетонних плит, із щебеню і гравію, оброблених органічними і в'язкими матеріалами;

2. Змінено трактовку пункту 8.2
8.2. Дорожні знаки мають перевагу перед дорожньою розміткою і можуть бути постійними, тимчасовими та із змінною інформацією.
Тимчасові дорожні знаки розміщуються на переносних пристроях, дорожньому обладнанні або закріплюються на щиті з фоном жовтого кольору і мають перевагу перед постійними дорожніми знаками.

3. Додано пункт 8.2-1
8.2-1. Дорожні знаки застосовуються відповідно до цих Правил і повинні відповідати вимогам національного стандарту.
Дорожні знаки повинні розміщуватися таким чином, щоб їх було добре видно учасникам дорожнього руху як у світлу, так і в темну пору доби. При цьому дорожні знаки не повинні бути закриті повністю або частково від учасників дорожнього руху будь-якими перешкодами.
Дорожні знаки повинні бути видимими на відстані не менш як 100 м за напрямком руху та розміщеними не вище 6 м над рівнем проїзної частини.
Дорожні знаки встановлюються обабіч дороги на тому її боці, що відповідає напрямку руху. Для поліпшення сприйняття дорожніх знаків вони можуть бути розміщені над проїзною частиною. Якщо дорога має більше ніж одну смугу для руху в одному напрямку, установлений обабіч дороги відповідного напрямку дорожній знак дублюється на розділювальній смузі, над проїзною частиною або на протилежному боці дороги (у разі, коли для руху в зустрічному напрямку є не більше ніж дві смуги).
Дорожні знаки розміщуються таким чином, щоб інформацію, яку вони передають, могли сприймати саме ті учасники руху, для яких вона призначена.

4. Зміненено трактовку пункту 8.3
8.3. Сигнали регулювальника мають перевагу перед сигналами світлофорів та вимогами дорожніх знаків і є обов'язковими для виконання.

5. Додано пункт 8.5-1
8.5-1. Дорожня розмітка застосовується відповідно до цих Правил і повинна відповідати вимогам національного стандарту.
Дорожня розмітка повинна бути видимою учасникам дорожнього руху як у світлу, так і в темну пору доби на відстані, що забезпечує безпеку руху. На ділянках доріг, на яких є труднощі для видимості учасниками дорожнього руху дорожньої розмітки (сніг, бруд тощо) або дорожня розмітка не може бути відновленою, установлюються відповідні за змістом дорожні знаки.

6. Додано абзац до пункту 9.8
З 1 жовтня по 1 травня на всіх механічних транспортних засобах поза населеними пунктами повинні бути ввімкнені денні ходові вогні, а в разі їх відсутності в конструкції транспортного засобу - ближнє світло фар.

7. Змінено перші два абзаци пункту 10.4
10.4. Перед поворотом праворуч та ліворуч, у тому числі в напрямку головної дороги, або розворотом водій повинен завчасно зайняти відповідне крайнє положення на проїзній частині, призначеній для руху в цьому напрямку, крім випадків, коли здійснюється поворот у разі в'їзду на перехрестя, де організовано круговий рух, напрямок руху визначено дорожніми знаками чи дорожньою розміткою або рух можливий лише в одному напрямку, установленому конфігурацією проїзної частини, дорожніми знаками чи розміткою.
Водій, що виконує поворот ліворуч або розворот поза перехрестям з відповідного крайнього положення на проїзній частині даного напрямку, повинен дати дорогу зустрічним транспортним засобам, а при виконанні цих маневрів не з крайнього лівого положення на проїзній частині - і попутним транспортним засобам. Водій, що виконує поворот ліворуч, повинен дати дорогу попутним транспортним засобам, які рухаються попереду нього і виконують розворот.

8. Змінено трактовку пункту 11.2
11.2. На дорогах, які мають дві і більше смуг для руху в одному напрямку, нерейкові транспортні засоби повинні рухатися якнайближче до правого краю проїзної частини, крім випадків, коли виконується випередження, об'їзд або перестроювання перед поворотом ліворуч чи розворотом.
9. Пункт 14.1 виключено.

10. Додано пункт 15.15
15.15. На проїзній частині забороняється встановлення предметів, що перешкоджають проїзду чи паркуванню транспортних засобів, за винятком випадків:
- оформлення дорожньо-транспортної пригоди;
- виконання дорожніх робіт або робіт, пов'язаних із зайняттям проїзної частини;
- обмеження або заборони руху транспортних засобів та пішоходів у випадках, передбачених законодавством.

11. Пункт 21.3 доповнено абзацем такого змісту:
На транспортному засобі з розпізнавальним знаком «Діти» під час посадки (висадки) до (з) нього пасажирів повинні бути увімкнені проблискові маячки оранжевого кольору та (або) аварійна світлова сигналізація.

12. Пункт 31.4.5 доповнено приміткою такого змісту:
Примітка. У разі постійної експлуатації транспортного засобу на дорогах, де проїзна частина слизька, рекомендується використовувати шини, що відповідають стану проїзної частини.

13. У підпункті «е» пункту 32.1 слова «розміщення реклами та» виключено.

14. У розділі 33. ДОРОЖНІ ЗНАКИ

Попереджувальні знаки
• Змінено текст до знаку 1.37
1.37 «Дорожні роботи». Ділянка дороги, на якій виконуються дорожні роботи.
• Додано новий абзац до знаку 1.39
У разі встановлення знаку 1.39 у місцях або на ділянках концентрації дорожньо-транспортних пригод залежно від виду небезпеки разом зі знаком обов'язково встановлюються таблички 7.21.1 - 7.21.4.
• Додано новий знак 1.40
1.40 «Кінець дороги з удосконаленим покриттям». Перехід дороги з удосконаленим покриттям у гравійну чи ґрунтову дорогу.

Знаки пріоритету
• Змінено текст до знаку 2.2
2.2 «Проїзд без зупинки заборонено». Забороняється проїзд без зупинки перед розміткою 1.12 (стоп-лінія), а якщо вона відсутня - перед знаком. Необхідно дати дорогу транспортним засобам, що рухаються дорогою, яка перетинається, а за наявності таблички 7.8 - транспортним засобам, що рухаються головною дорогою, а також праворуч рівнозначною дорогою.

Заборонні знаки
• Змінено текст до знаку 3.1
3.1 «Рух заборонено». Забороняє рух усіх транспортних засобів у випадках, коли:
- початок пішохідної зони позначено знаком 5.33;
- дорога та (або) вулиця перебуває в аварійному стані і непридатна для руху транспортних засобів; у такому випадку обов'язково додатково встановлюється знак 3.43.
• Змінено текст до знаку 3.21
3.21 «В'їзд заборонено». Забороняється в'їзд усіх транспортних засобів з метою:
- запобігання зустрічному руху транспортних засобів на ділянках доріг з одностороннім рухом;
- запобігання виїзду транспортних засобів назустріч загальному потоку на дорогах, позначених знаком 5.8;
- організації відокремленого в'їзду і виїзду на майданчиках, що використовуються для стоянки транспортних засобів, майданчиках відпочинку, автозаправних станцій тощо;
- запобігання в'їзду на окрему смугу руху, при цьому знак 3.21 повинен застосовуватись разом з табличкою 7.9.
• Додано нові знаки 4.18.1-4.18.3
4.18.1-4.18.3 «Напрямок руху транспортних засобів з небезпечними вантажами». Показує дозволений напрямок руху транспортних засобів з розпізнавальним знаком «Знак небезпеки».

Інформаційно-вказівні знаки
• Змінено знаки 5.28.1 та 5.58.2
5.28.1 - 5.28.3 «Напрямок руху для вантажних автомобілів». Показує рекомендований напрямок руху для вантажних автомобілів і самохідних машин.
• Змінено текст до знаку 5.38
5.38 «Місце для стоянки». Застосовується для позначення місць та майданчиків для стоянки транспортних засобів. Знак з літерою «Р» та символом даху застосовується для критих стоянок. Знак з літерою «Р» та символом автобуса застосовується для критих стоянок з можливістю пересадки на маршрутні транспортні засоби.
• Змінено назву і номер знаку 5.41
5.41.1 «Пункт зупинки автобуса». Знак позначає початок посадкового майданчика автобуса. За межами населених пунктів знак може бути встановлений на павільйоні з боку прибуття маршрутних транспортних засобів.
У нижній частині знака може бути нанесено зображення таблички 7.2.1 із зазначенням протяжності посадкового майданчика.
5.41.2 «Кінець пункту зупинки автобуса». Знак може встановлюватися в кінці посадкового майданчика пункту зупинки автобуса.
• Змінено назву і номер знаку 5.42
5.42.1 «Пункт зупинки трамвая». Знак позначає початок посадкового майданчика трамвая.
У нижній частині знака може бути нанесено зображення таблички 7.2.1 із зазначенням протяжності посадкового майданчика.
5.42.2 «Кінець пункту зупинки трамвая». Знак може встановлюватися в кінці посадкового майданчика пункту зупинки трамвая.
• Змінено назву і номер знаку 5.43
5.43.1 «Пункт зупинки тролейбуса». Знак позначає початок посадкового майданчика тролейбуса. За межами населених пунктів знак може бути встановлений на павільйоні з боку прибуття маршрутних транспортних засобів.
У нижній частині знака може бути нанесено зображення таблички 7.2.1 із зазначенням протяжності посадкового майданчика.
5.43.2 «Кінець пункту зупинки тролейбуса». Знак може встановлюватися в кінці посадкового майданчика пункту зупинки тролейбуса.
• Змінено знаки 5.57.1 і 5.57.2 на знаки
5.57.1-5.57.3 «Напрямок об'їзду». Напрямок об'їзду ділянки дороги, яка тимчасово закрита для руху.
• Додано нові дорожні знаки
5.63.1 «Початок щільної забудови». Застосовується виключно в межах населених пунктів, початок яких позначено знаком 5.47, - після такого знака та на межі початку щільної забудови безпосередньо поблизу проїзної частини (за умови наявності такої забудови). Означає обмеження максимальної дозволеної швидкості до 60 км/год.
5.63.2 «Кінець щільної забудови». Застосовується виключно в межах населених пунктів, початок яких позначено знаком 5.47, - після такого знака та на межі закінчення щільної забудови безпосередньо поблизу проїзної частини (за умови подальшої відсутності такої забудови). Означає скасування обмеження максимальної дозволеної швидкості в межах 60 км/год та перехід до стандартного швидкісного режиму дороги, на якому його встановлено.
5.64 «Зміна схеми руху». Позначає, що за цим знаком тимчасово або постійно змінено схему руху та (або) встановлено нові дорожні знаки. Застосовується протягом не менш як трьох місяців у випадку зміни руху на постійній основі. Застосовується протягом необхідного проміжку часу у випадку зміни руху на тимчасовій основі та встановлюється не менш як за 100 м до першого тимчасового знака.
5.65 «Аеропорт».
5.66 «Залізничний вокзал чи пункт зупинки поїздів».
5.67 «Автовокзал чи автостанція».
5.68 «Культова споруда».
5.69 «Промислова зона».
5.70 «Фото-, відеофіксування порушень Правил дорожнього руху». Інформує про можливість здійснення контролю за порушеннями Правил дорожнього руху за допомогою спеціальних технічних та (або) технічних засобів.
• У тексті опису до знаків додано речення і абзац наступного змісту:
Знак 5.53 на коричневому фоні інформує про напрямок руху до визначних місць.
На вставках знаків 5.53, 5.54 можуть зазначатися номери доріг (маршрутів), що мають такі значення:
Є - Європейська мережа доріг (букви та цифри білого кольору на зеленому фоні);
М - міжнародні;
Н - національні (букви та цифри білого кольору на червоному фоні);
Р - регіональні;
Т - територіальні (букви чорного кольору на жовтому фоні);
О - обласні;
С - районні (букви білого кольору на синьому фоні).

Знаки сервісу
• Замінено знак 6.7 «Автозаправна станція» на знаки
6.7.1 - 6.7.3 «Автозаправні станції». Знаком 6.7.2 позначаються тільки газові заправні станції, знаком 6.7.3 - спільні автозаправні станції.
• Додано нові знаки
7.21.1 - 7.21.4 «Вид небезпеки». Табличка встановлюється із знаком 1.39 та інформує про можливий вид дорожньо-транспортної пригоди.
7.22 «Лижники». Ділянка дороги проходить поблизу гірськолижних трас або трас інших зимових видів спорту.

15. У розділі 34. ДОРОЖНЯ РОЗМІТКА

Горизонтальна розмітка
• Змінено текст першого абзацу на наступний
Лінії горизонтальної розмітки мають білий колір. Синій колір має лінія 1.1, якщо нею позначаються майданчики для паркування, відведені на проїзній частині. Жовтий колір мають лінії 1.4, 1.10.1, 1.10.2, 1.17, а також лінія 1.2, якщо нею позначаються межі смуги для руху маршрутних транспортних засобів. Червоно-білий колір мають лінії 1.14.3-1.14.5, 1.15. Оранжевий колір мають лінії тимчасової розмітки.
Розмітка 1.25-1.28 дублює зображення знаків.
• Змінено опис до розмітки 1.1
1.1 (вузька суцільна лінія) - поділяє транспортні потоки протилежних напрямків і позначає межі смуг руху на дорогах; позначає межі проїзної частини, на які в'їзд заборонено; позначає межі місць стоянки транспортних засобів, майданчиків для паркування і край проїзної частини доріг, не віднесених за умовами руху до автомагістралей;
• Змінено опис до розмітки 1.7
1.7 (переривчаста лінія з короткими штрихами і рівними їм проміжками) - позначає смуги руху в межах перехрестя;
• Змінено опис до розмітки 1.8
1.8 (широка переривчаста лінія) - позначає межу між перехідно-швидкісною смугою і основною смугою проїзної частини (на перехрестях, перехрещеннях доріг на різних рівнях, у зоні автобусних зупинок тощо);
• Змінено розмітку 1.10 на
1.10.1 і 1.10.2 - позначають місця, де заборонено стоянку. Застосовується самостійно або разом із знаком 3.35 і наноситься біля краю проїзної частини або по верху бордюру;
• Змінено розмітку 1.14.1, 1.14.2 і 1.14.3 та опис до неї на наступний:
1.14.1, 1.14.3, 1.14.4 («зебра», у тому числі червоно-білого кольору) - позначають нерегульований пішохідний перехід; розміткою 1.14.3 позначається пішохідний перехід з підвищеною вірогідністю виникнення дорожньо-транспортних пригод; розміткою 1.14.4 позначається місце переходу сліпих пішоходів;
1.14.2, 1.14.5 - позначають пішохідний перехід, де рух регулюється світлофором; розміткою 1.14.5 позначається місце переходу сліпих пішоходів;
• Змінено розмітку 1.21 (напис «СТОП») та опис до розмітки на:
1.21 (напис «STOP») - попереджає про наближення до розмітки 1.12, коли вона застосовується в поєднанні із знаком 2.2;
• Змінено опис до розмітки 1.22 та 1.23 на:
1.22 - попереджає про наближення до місця, де встановлено пристрій примусового зниження швидкості руху транспортних засобів;
1.23 - показує номер дороги (маршруту);
1.24 - позначає смугу, призначену для руху лише маршрутних транспортних засобів.
1.25 - дублює зображення знака 1.32;
1.26 - дублює зображення знака 1.39;
1.27 - дублює зображення знака 3.29;
1.28 - дублює зображення знака 5.38;
1.29 - позначає доріжку для велосипедистів;
1.30 - позначає місця стоянки транспортних засобів, які перевозять інвалідів чи на яких установлено розпізнавальний знак «Інвалід».

Вертикальна розмітка
Опис викладено у наступному вигляді:
Смуги вертикальної розмітки мають чорно-білий колір. Червоно-білий колір мають смуги 2.3. Жовтий колір має лінія 2.7.
Вертикальна розмітка позначає:
2.1 - торцеві частини штучних споруд (парапетів, опор освітлення, шляхопроводів та ін.);
2.2 - нижній край штучної споруди;
2.3 - вертикальні поверхні щитів, які встановлюють під знаками 4.7-4.9, чи початкові або кінцеві елементи дорожніх огороджень. Нижній край смуг розмітки позначає бік, з якого необхідно об'їжджати перешкоду;
2.4 - напрямні стовпчики;
2.5 - бокові поверхні огороджень доріг на заокругленнях малого радіуса, крутих спусках, інших небезпечних ділянках;
2.6 - бордюри напрямного острівця та острівця безпеки;
2.7 - бордюри в місцях, де заборонено стоянку транспортних засобів.

16. Додатки 1 і 2 до Правил викладено в такій редакції:

Нові дорожні знаки (Додаток 1)
Нові знаки в ПДР України

Зміни в дорожній розмітці (Додаток 2)
Нова розмітка в ПДР України



comments powered by Disqus