Издательство Монолит +38(056)735-50-35 +38(095)931-39-89;

Верховний Суд України скасував принцип «пішохід завжди правий»

Пішоходи, які опинилися винуватцями ДТП, тепер зобов’язані відповідати матеріально за свої дії – таке рішення виніс днями Верховний Суд України (ВСУ). Юристи кажуть, що така відповідальність була прописана в Цивільному кодексі (ГК), але на практиці суди її майже не застосовували, а ухвалені рішення скасовував вищестоящий суд. Тепер судді при розгляді таких справ зобов’язані враховувати рішення ВСУ. Повідомляє видання «Сьогодні».

На думку правознавців, це обіцяє революцію в судах і на дорогах, головним підсумком якої може стати зниження кількості ДТП з вини пішоходів. Останні стануть обережнішими при переході вулиці, адже можна втратити не тільки здоров’я, а й гроші.

Згідно з даними з Єдиного реєстру судових рішень, пішохід раптово вибіг в недозволеному місці поблизу перехрестя на проїжджу частину, коли на світлофорі був зелений сигнал для водіїв, що дозволяв їм рух. Внаслідок пішохід отримав тілесні ушкодження, а автомобіль (позашляховик Toyota Land Сruiser) – механічні пошкодження.

Суд встановив, що водій їхав із дозволеною швидкістю руху і не мав технічної можливості уникнути наїзду. У підсумку витрати на ремонт автомобіля склали понад 100 тис. грн, які суд першої інстанції постановив стягнути з пішохода. Розгляд апеляційної та касаційної скарг останнього тривав майже чотири роки і закінчився на користь водія. На жаль, чимало пішоходів вимоги правил ігнорують і стають винуватцями ДТП, при цьому гинуть або отримують травми. За даними патрульної поліції, за 10 місяців 2019 року в Україні з вини пішоходів сталося 579 ДТП з потерпілими (2,7% від усієї кількості ДТП з постраждалими), загинуло 83 людини (3% від усієї кількості загиблих в ДТП), травмовано 533 людини (2% від усієї кількості загиблих в ДТП). Цих жертв можна було б уникнути за умови дотримання пішоходами правил дорожнього руху.

Але, за словами інспекторів патрульної поліції, в рази більше випадків, коли пішохід, який раптово вибіг на дорогу, не постраждав, але водій, уникаючи наїзду на нього, врізався в інший автомобіль, стовп, огорожу і т. ін. У цьому випадку довести провину пішохода дуже складно, а стягнути з нього відшкодування матеріальних збитків було нереально. Тепер ситуація може змінитися.

До речі, юристи зазначили, що матеріальні збитки можна стягнути не тільки з живого потерпілого пішохода, а й з загиблого – вірніше, з його спадкоємців, але не більше, ніж в розмірі отриманої спадщини. Не станемо обговорювати моральну сторону подачі «позову до небіжчика», але, можливо, цей факт послужить для живих пішоходів додатковим стимулом «подивитися ліворуч, потім направо», перш ніж переходити вулицю.