Издательство Монолит +38(056)735-50-35 +38(095)931-39-89;
Головна  /  Читати ПДР України онлайн  /  Розділ 2. Обов’язки і права водіїв механічних транспортних засобів
2.1.Водій механічного транспортного засобу повинен мати при собі:
а)посвідчення водія на право керування транс­портним засобом відповідної категорії; (№1029 від 26.09.2011)
ПДР: посвідчення водія
Коментарі експерта
Посвідчення водія видається відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 8 травня 1993 року № 340, «Про затвердження Положень про порядок видачі посвідчення водія і допуск громадян до керування транспортними засобами». Згідно з даним Положенням, відсутність відмітки у посвідченні водія про право керування транспортним засобом відповідної категорії забороняє водієві керувати транспортним засобом даної категорії, тому за таке порушення передбачена відповідальність, як за керування транспортним засобом без посвідчення водія (ст. 126 ч. 1 Кодексу України про адміністративні правопорушення), незалежно від його навичок водіння. Особи, відповідальні за технічний стан і експлуатацію транспортних засобів, не повинні допускати до керування цими транспортними засобами осіб, що не мають при собі водійського посвідчення, яке дає право на керування цим видом транспортних засобів (виключенням є тільки керування транспортним засобом особою, яка навчається водінню). Згідноз терміном «Водій» інструктор з водіння незважаючи на те, що він сидить на пасажирському сидінні, є водієм. Він під час навчання водінню зобов’язаний мати при собі посвідчення водія відповідної категорії, а особа, яка навчається водінню, повинна мати при собі документ, що посвідчує її вік, знати та виконувати вимоги ПДР (розділ 24 ПДР), а також не повинна мати медичних протипоказань щодо керування транспортним засобом.
б)реєстраційний документ на транспортний засіб (для транспортних засобів Збройних Сил, Національної гвардії, Держприкордонслужби, Держспецтрансслужби, Держспецзв'язку, Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - технічний талон); (№136 від 06.03.2013,№162 від 04.06.2014)
ПДР: реєстраційний документ
ПДР: технічний талон
Коментарі експерта
Фізичні або юридичні особи - власники транспортних засобів зобов'язані зареєструвати (перереєструвати) транспортний засіб, що їм належить, протягом 10 діб після придбання або митного оформлення, тимчасового ввезення на територію України або виникнення обставин, які є підставою для внесення змін до реєстраційних документів (зміна кольору транспортного засобу, заміна агрегатів з ідентифікаційними номерами, зміна місця проживання власника тощо), незалежно від технічного стану транспортного засобу. Документ, що підтверджує реєстрацію чи перереєстрацію, видається Державтоінспекцією МВС України разом з номерними знаками. У даному документі зазначаються особа, яка є власником транспортного засобу, її місце проживання, реєстраційний знак транспортного засобу, ідентифікаційний номер, марка, модель, тип, рік випуску, колір та інші технічні характеристики. Даний документ може отримати власник транспортного засобу, звернувшись з письмовою заявою до міжрайонного реєстраційно-екзаменаційного відділу Державтоінспекції МВС України з проханням про видачу реєстраційного талона тому, кому він довіряє управління своїм транспортним засобом.
в)у разі встановлення на транспортних засобах проблискових маячків та (або) спеціальних звукових сигнальних пристроїв — дозвіл, виданий уповноваженим органом МВС, а у разівстановлення проблискового маячка оранжевого кольору на великогабаритних та великовагових транспортних засобах — дозвіл, виданий уповноваженим підрозділом Національної поліції; (№ 161 від 22.03.2017)
ПДР: дозвіл виданий Державтоінспекцією МВС
Коментарі експерта
Відповідно до Указу Президента України «Про заходи щодо впорядкування використання спеціальних світлових і звукових сигнальних пристроїв та номерних знаків на службових транспортних засобах» від 30.03.2005 № 567/2005, спеціальні світлові сигнальні пристрої синього кольору та звукові сигнальні пристрої можуть встановлюватися на службових транспортних засобах, які використовуються для пересування осіб, стосовно яких здійснюється державна охорона, на транспортних засобах поліції, оперативних або спеціальних транспортних засобах військової інспекції безпеки дорожнього руху Військової служби правопорядку у Збройних Силах України, внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справ України, податкової поліції, служб безпеки дорожнього руху, Служби безпеки України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Державного департаменту України з питань виконання покарань, швидкої медичної допомоги, аварійно-рятувальних служб, пожежної охорони, служб інкасації та перевезення цінностей Національного банку України та банків України, Управління державної охорони України за наявності спеціального дозволу, який видається Департаментом Державтоінспекції МВС України. Спеціальні світлові сигнальні пристрої червоного та зеленого кольорів можуть встановлюватися виключно на транспортних засобах підрозділів Державтоінспекції МВС України та Управління державної охорони України.
г)на маршрутних транспортних засобах - схему маршруту та розклад руху; на великовагових і великогабаритних транспортних засобах та транспортних засобах, що здійснюють дорожнє перевезення небезпечних вантажів, - документацію відповідно до вимог спеціальних правил (№634 від 09.07.2008) (№1029 від 26.09.2011);
Коментарі експерта
Відповідно до Закону України від 05.04.01 «Про автомобільний транспорт» № 2344-III, автомобільні перевізники, водії, пасажири повинні мати при собі і пред'являти особам, уповноваженим здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконуються пасажирські перевезення.

Документи для регулярних пасажирських перевезень:

 • для автомобільного перевізника - ліцензія, договір з органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування або їхній дозвіл, паспорт маршруту, документ, який підтверджує використання автобуса на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством України;
 • для водія автобуса - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, ліцензійна картка, квитково-касовий документ, схема маршруту, розклад руху, таблиця вартості проїзду (крім міських перевезень), інші документи, передбачені законодавством України;
 • для пасажира - квиток на проїзд в автобусі та на перевезення багажу (для пільгового проїзду - посвідчення особи встановленого зразка).
Документи для регулярних спеціальних пасажирських перевезень:
 • для автомобільного перевізника - ліцензія, договір із замовником транспортних послуг, паспорт маршруту, документ, що засвідчує використання автобуса на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством України;
 • для водія автобуса - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, ліцензійна картка, схема маршруту, розклад руху, інші документи, передбачені законодавством України.
Документи для нерегулярних пасажирських перевезень:
 • для автомобільного перевізника - ліцензія, документ, що засвідчує використання автобуса на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством України;
 • для водія автобуса - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, ліцензійна картка, договір із замовником транспортних послуг, інші документи, передбачені законодавством України.
Документи для юридичної (фізичної) особи, яка здійснює перевезення пасажирів на таксі:
 • для автомобільного перевізника - ліцензія, інші документи, передбачені законодавством України;
 • для водія таксі - посвідчення водія відповідної категорії, свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу, ліцензійна картка, інші документи, передбачені законодавством України.
Документи для юридичної особи, що здійснює перевезення пасажирів легковими автомобілями на замовлення:
 • для автомобільного перевізника - ліцензія, договір із замовником послуги, інші документи, передбачені законодавством України;
 • для водія легкового автомобіля - посвідчення водія відповідної категорії, свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу, ліцензійна картка, копія договору із замовником послуги, інші документи, передбачені законодавством України.
Документи для автомобільного самостійного перевізника: ліцензія, ліцензійна картка, посвідчення водія відповідної категорії, свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу, сервісна книжка, медична довідка.
Документи для фізичної особи, яка здійснює перевезення пасажирів легковими автомобілями на замовлення:
 • для автомобільного перевізника - ліцензія, договір із замовником послуги, інші документи, передбачені законодавством України;
 • для водія легкового автомобіля - посвідчення водія відповідної категорії, свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу, ліцензійна картка, копія договору із замовником послуги, інші документи, передбачені законодавством України.
Документи на перевезення пасажирів автобусами для власних потреб:
 • для автомобільного перевізника - документ, який підтверджує використання автобуса на законних підставах, перелік пасажирів, яких перевозять, завірений підписом перевізника і печаткою, інші документи, передбачені законодавством України;
 • для водія - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на автобус, перелік пасажирів, яких перевозять, завірений підписом перевізника та печаткою, інші документи, передбачені законодавством України.
Документи для водія юридичної особи на перевезення пасажирів легковим автомобілем для власних потреб: посвідчення водія відповідної категорії, свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу відповідної категорії, інші документи, передбачені законодавством України.

Документи для фізичних осіб, які здійснюють перевезення пасажирів легковими автомобілями в особистих цілях: посвідчення водія відповідної категорії, свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу, інші документи, передбачені законодавством України.

ґ)поліс (сертифікат) обов'язкового страхування ци­вільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів. Водії, які відповідно до законодавства звільняються від обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів на території України, повинні мати при собі відповідні підтвердні документи (посвідчення) (№16 від 06.01.2005).
ПДР: поліс (сертифікат) обов'язкового страхування
Коментарі експерта
Страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів здійснюється відповідно до Закону України «Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів». Під час використання транспортного засобу в дорожньому русі особа, яка керує ним, зобов'язана мати при собі страховий поліс (сертифікат).

Страховий поліс перевіряється особами при виконанні в таких випадках:

 • при оформленні протоколів органами ДАІ про порушення Правил дорожнього руху;
 • при оформленні органами ДАІ матеріалів дорожньо-транспортних пригод;
 • під час перетину транспортними засобами державного кордону України (орган, який здійснює контроль, - Державна прикордонна служба України).
Особи при виконанні підрозділів Державтоінспекції МВС України, які мають право здійснювати контроль за дотриманням Правил дорожнього руху, мають право перевіряти у водія документи, що підтверджують наявність чинного договору обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності.
Згідно з розпорядженням № 566 комісії з регулювання фінансових послуг України від 09.07.2010 встановлений з 26.08.2010 року обов'язковий ліміт відповідальності Страховика в розмірі:
 • за шкоду, завдану майну потерпілих, у розмірі 50 000 грн. на одного потерпілого;
 • за шкоду, завдану життю та здоров'ю потерпілих, у розмірі 100 000 грн. на одного потерпілого.
Договір страхування буває двох типів:

1) внутрішній договір обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності;
2) договір міжнародного обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності.

д)у разі встановлення на транспортному засобі розпізнавального знака “Водій з інвалідністю” - документ, що підтверджує інвалідність водія або пасажира (крім водіїв з явними ознаками інвалідності або водіїв, які перевозять пасажирів з явними ознаками інвалідності). (№ 553 від 11.07.2018)
Коментарі експерта
2.2.Власник транспортного засобу, а також особа, яка використовує такий транспортний засіб на законних підставах, можуть передавати керування транспортним засобом іншій особі, що має при собі посвідчення водія на право керування транспортним засобом відповідної категорії.
 Власник транспортного засобу може передавати такий засіб у користування іншій особі, що має посвідчення водія на право керування транспортним засобом відповідної категорії, передавши їй реєстраційний документ на цей транспортний засіб. (№1029 від 26.09.2011)
ПДР: власник транспортного засобу
Коментарі експерта
Положеннями даного пункту Правил дорожнього руху України оговорено, що власник транспортного засобу має право передавати як керування транспортним засобом, так і власне транспортний засіб іншій особі, що має при собі посвідчення водія відповідної категорії. Слід пам'ятати, що особа, якій передається право керування, повинна мати при собі також поліс страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів.
2.3.Для забезпечення безпеки дорожнього руху водій зобов'язаний:
а)перед виїздом перевірити і забезпечити технічно справний стан і комплектність транспортного засобу, правильність розміщення та кріплення вантажу;
ПДР: рівень масла
Коментарі експерта
Кожний водій зобов'язаний пам'ятати, що транспортний засіб, який бере участь у дорожньому русі, є джерелом підвищеної небезпеки. Тому перед виїздом водій зобов'язаний:
 • перевірити комплектність транспортного засобу: наявність аптечки, вогнегасника, знака (ліхтаря) аварійної зупинки;
 • зовнішнім оглядом переконатися у справності гальмівного і рульового керування, цілісності шин, відсутності підтікань рідин з вузлів і агрегатів трансмісії (трансмісія - це частина транспортного засобу, завдяки якій передається крутильний момент від двигуна до повідних рушіїв колісного або гусеничного типу);
 • перевірити правильність закріплення і розміщення вантажу, що перевозиться.
б)бути уважним, стежити за дорожньою обстановкою, відповідно реагувати на її зміну, стежити за правильністю розміщення та кріплення вантажу, технічним станом транспортного засобу і не відволікатися від керування цим засобом у дорозі;
ПДР: дорожня ситуація
ПДР: правильність кріплення багажу
Коментарі експерта
При виникненні будь-яких несправностей у дорозі водій зобов'язаний вжити заходів щодо їх усунення, а якщо це зробити неможливо, то подальший рух транспортного засобу має бути припинений.
в)на автомобілях, обладнаних засобами пасивної безпеки (підголовники, ремені безпеки), користуватися ними і не перевозити пасажирів, не пристебнутих ременями безпеки. Дозволяється не пристібатися особі, яка навчає водінню, якщо за кермом учень, а в населених пунктах, крім того, водіям і пасажирам з інвалідністю, фізіологічні особливості яких заважають користуватися ременями безпеки, водіям і пасажирам оперативних та спеціальних транспортних засобів і таксі; (№ 553 від 11.07.2018)
ПДР: засоби пасивної безпеки
Коментарі експерта
Перед початком руху водій зобов'язаний відрегулювати підголовники, пристебнутися ременем безпеки, а також проконтролювати пасажирів, щоб вони правильно розмістилися в салоні автомобіля, пристебнулися ременями безпеки і не заважали водієві керувати транспортним засобом.
Дозволяється не пристібатися інструктору з водіння, якщо за кермом знаходиться учень, а в населених пунктах - водієві таксі, водіям оперативних транспортних засобів, а також водіям-інвалідам за наявності у них посвідчення інваліда та розпізнавального знаку «Інвалід» на задньому склі транспортного засобу. Також дозволяється не пристібатися в населеному пункті пасажирам таксі та оперативних транспортних засобів.
Розпізнавальний знак «Інвалід»
г)під час руху на мотоциклі і мопеді бути в застебнутому мотошоломі і не перевозити пасажирів без застебнутих мотошоломів; (№1029 від 26.09.2011)
ПДР: перевезення пасажирів
Коментарі експерта
Мотошолом є одним із засобів пасивної безпеки. Мотошолом знижує ризик отримання важких черепно-мозкових травм водієм і пасажиром двоколісних транспортних засобів, тому водій і пасажири мопеда або мотоцикла зобов'язані бути в застебнутих мотошоломах.
ґ)не забруднювати проїзну частину та смугу відведення автомобільних доріг (№263 від 21.02.2007);
ПДР: забруднення проїзної частини
д)не створювати своїми діями загрози безпеці дорожнього руху (№263 від 21.02.2007);
ПДР: безпека дорожнього руху
е)повідомляти дорожньо­експлуатаційним організаціям або уповноваженим підрозділам Національної поліції про виявлені факти створення перешкод для дорожнього руху (№161 від 22.03.2017);
є)не вчиняти дій, внаслідок яких може бути пошкоджено автомобільні дороги та їх складові, а також зав­дано шкоди користувачам (№263 від 21.02.2007);
2.4.На вимогу поліцейського водій повинен зупинитися з дотриманням вимог цих Правил, а також:
ПДР: зупинка на вимогу працівника міліції
ПДР: зупинка на вимогу працівника міліції
а)пред'явити для перевірки документи, зазначені в пункті 2.1; (№1029 від 26.09.2011)
Коментарі експерта
Для виконання працівниками Державтоінспекції МВС України покладених на них обов'язків їм надається право відповідно до законодавства зупиняти і перевіряти у водіїв транспортних засобів документи, перелік яких наведено у пункті 2.1 Правил дорожнього руху України. Водій не зобов'язаний передавати свої документи працівникам Державтоінспекції МВС України, достатньо їх пред'явити для ознайомлення, тобто співробітник повинен мати змогу роздивитися особисті дані водія і технічні дані транспортного засобу.
За невиконання водіями вимоги співробітника Державтоінспекції МВС України про зупинку, а водіями військових транспортних засобів - вимог посадової особи військової інспекції безпеки дорожнього руху Військової служби правопорядку у Збройних Силах України передбачено накладення штрафу від 9 до 11 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або позбавлення права керування транспортними засобами строком від трьох до шести місяців.
Під час зупинки водій має дотримуватися всіх Правил дорожнього руху, що стосуються зупинок транспортних засобів у межах дороги, винятками можуть бути випадки зупинки на вимогу співробітника Державтоінспекції МВС України, який може вказувати водіям місця для зупинки, на яких зазвичай зупинка та стоянка заборонені.
б)дати можливість перевірити номери агрегатів і комплектність транспортного засобу (№395 від 22.04.2009);
Коментарі експерта
Для забезпечення безпеки дорожнього руху та запобігання дій, пов'язаних із незаконним заволодінням транспортними засобами або створенням аварійної обстановки, співробітники Державтоінспекції МВС України мають право оглядати транспортний засіб і звіряти номери його агрегатів і вузлів з даними, записаними у документах на транспортний засіб.
в)дати можливість оглянути транспортний засіб відповідно до законодавства за наявності на те законних підстав, у тому числі провести з використанням спеціальних пристроїв (приладів) перевірку технічного стану транспортних засобів, які відповідно до законодавства підлягають обов'язковому технічному контролю. (№1029 від 26.09.2011)
Коментарі експерта
У Правилах дорожнього руху даний пункт звертає увагу на те, що співробітники Державтоінспекції МВС України мають право оглядати транспортні засоби. Слід звернути увагу на те, що огляд і обшук транспортного засобу - це різні поняття. Обшук співробітники Державтоінспекції МВС України зобов'язані проводити тільки в присутності як мінімум двох понятих, маючи на те законні підстави.
2.4-1.У місці здійснення габаритно-вагового конт­ролю на вимогу працівника пункту габаритно-вагового контролю або поліцейського водій вантажного автомобіля (в тому числі механічного транспортного засобу) повинен зупинитися з дотриманням вимог цих Правил, а також:
а)передати для перевірки документи, зазначені в підпунктах «а», «б» і «г» пункту 2.1 цих Правил;
б)надати транспортний засіб та причіп (за наявності) для вагового та/або габаритного контролю відповідно до встановленої процедури (№879 від 27.06.2007).
2.4-2.У разі виявлення під час здійснення габаритно-вагового контролю невідповідності фактичних вагових та/або габаритних параметрів установленим нормам і правилам рух такого транспортного засобу та/або причепу забороняється до отримання в установленому порядку дозволу на проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, про що складається відповідний акт (№879 від 27.06.2007).
2.4-3.На ділянках доріг у межах прикордонної смуги та контрольованого прикордонного району на вимогу уповноваженої особи Держприкордонслужби водій повинен зупинитися з дотриманням вимог цих Правил, а також:
а)пред’явити для перевірки документи, зазначені в підпункті “б” пункту 2.1;
б)дати можливість оглянути транспортний засіб і перевірити номери його агрегатів.
2.5.Водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
ПДР: алкотестер
Коментарі експерта
Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 1103 від 17.12.08 «Про затвердження Порядку направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, а також проведення такого огляду», медичному огляду підлягають водії транспортних засобів, стосовно яких в уповноваженої особи Державтоінспекції МВС України є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, які збільшують час реакції, знижуючи увагу та швидкість реакції водія.

Медичний огляд може проводитися:

 • уповноваженою особою Державтоінспекції МВС України на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених Міністерством охорони здоров'я та Держспоживстандартом України;
 • лікарем закладу охорони здоров'я (у сільській місцевості за відсутності лікаря - фельдшером фельдшерсько-акушерського пункту, який пройшов спеціальну підготовку).
Результати медичного огляду, проведеного уповноваженою особою Державтоінспекції, зазначаються у протоколі про адміністративне правопорушення. Підтвердження стану сп'яніння в результаті огляду та згода водія транспортного засобу з результатами такого огляду є підставою для притягнення водія до відповідальності згідно з законом.
Водій транспортного засобу, який відмовився від проведення огляду на місці зупинки транспортного засобу або висловив незгоду з його результатами, направляється уповноваженою особою Державтоінспекції МВС України для проведення огляду до відповідної установи охорони здоров'я.
Огляд також може проводитися в спеціально обладнаному пересувному пункті (автомобілі), який належить установі охорони здоров'я і відповідає встановленим Міністерством охорони здоров'я вимогам.
Уповноважена особа Державтоінспекції МВС України забезпечує проведення медичного огляду водія транспортного засобу в установі охорони здоров'я не пізніше, ніж через дві години з моменту виявлення відповідних підстав.
У разі відмови водія транспортного засобу від проведення огляду в установах охорони здоров'я уповноважена особа Державтоінспекції в присутності двох понятих складає протокол про адміністративне правопорушення, в якому вказує ознаки сп'яніння і дії водія, спрямовані на ухилення від огляду.
Проведення огляду водіїв транспортних засобів - учасників дорожньо-транспортної пригоди, в результаті якої є постраждалі, обов'язкове.
Медичний огляд водія транспортного засобу в закладі охорони здоров'я проводиться в будь-яку пору доби за методикою та із застосуванням приладів, дозволених для використання Міністерством охорони здоров'я.
Висновок лікаря медичного закладу може бути оскаржений водієм транспортного засобу в установленому законодавством порядку.
2.6.За рішенням поліцейського за наявності відповідних підстав водій зобов’язаний пройти позачерговий медичний огляд з метою визначення здатності безпечно керувати транспортним засобом.
Коментарі експерта
Даний пункт Правил дорожнього руху є реалізацією норм чинного законодавства у сфері дорожнього руху, що передбачають медичний огляд з метою припинення дій водіїв, які здійснюють небезпечне керування транспортними засобами. Якщо у водія будуть виявлені ознаки погіршення стану здоров'я, водій зобов'язаний пройти позачерговий медичний огляд за рішенням уповноваженої на це посадової особи Державтоінспекції МВС України.
2.7.Водій, крім водіїв транспортних засобів дипломатичних та інших представництв іноземних держав, міжнародних організацій, оперативних і спеціальних транс­портних засобів, повинен надавати транспортний засіб:
а)поліцейським та працівникам охорони здоров’я для доставки до найближчого закладу охорони здоров’я осіб, які потребують екстреної (швидкої) медичної допомоги;
б)поліцейським для виконання непередбачених і невідкладних службових обов'язків, пов'язаних із переслідуванням правопорушників, доставкою їх до органів Національної поліції, та для транспортування пошкоджених транспортних засобів.
Коментарі експерта
Для уникнення конфліктів, пов'язаних з виконанням цього підпункту Правил дорожнього руху України, водії мають право вимагати від співробітників Державтоінспекції МВС України пред'явлення посвідчення та оформлення відповідної довідки або запису в дорожньому листі. Якщо посвідчення не пред'явлено або мета поїздки інша, водій має право відмовити співробітникові Державтоінспекції МВС України в наданні свого транспортного засобу.
Примітки:
1.Для транспортування пошкоджених транспорт­них засобів залучаються лише вантажні автомобілі.
2.Особа, яка скористалася транспортним засобом, повинна видати довідку із зазначенням пройденої відстані, тривалості поїздки, свого прізвища, посади, номера посвідчення, повного найменування свого підрозділу чи організації. (№1029 від 26.09.2011)
2.8.Водій з інвалідністю, що керує мотоколяскою або автомобілем, позначеними розпізнавальним знаком “Водій з інвалідністю”, або водій, що перевозить пасажира з інвалідністю, може відступати від вимог дорожніх знаків 3.1, 3.2 і 3.35-3.38, а також знака 3.34 за наявності під ним таблички 7.18. (№ 553 від 11.07.2018).
ПДР: стоянка і зупинка інвалідів
ПДР: стоянка і зупинка інвалідів
ПДР: стоянка і зупинка інвалідів
Коментарі експерта
Дозвіл на відступ від вимог Правил дорожнього руху, вказаний в даному пункті, зумовлений турботою про таку категорію людей, як інваліди.
2.9.Водієві забороняється:
а)керувати транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції;
Коментарі експерта
Керувати транспортним засобом під впливом алкогольних напоїв або наркотичних речовин, а також деяких лікарських препаратів, що знижують реакцію і увагу водія, заборонено, тому передбачена адміністративна відповідальність за керування транспортними засобами у такому стані у вигляді позбавлення права керування транспортним засобом відповідної категорії строком від одного до двох років. У разі повторного порушення водій може бути позбавлений права керування на строк від двох до трьох років з можливим оплатним або безоплатним вилученням транспортного засобу за рішенням суду.
б)керувати транспортним засобом у хворобливому стані, у стані стомлення, а також перебуваючи під впливом лікарських препаратів, що знижують швидкість реакції і увагу;
Коментарі експерта
Кожен водій має розуміти, що керування транспортним засобом у хворобливому стані може призвести до виникнення дорожньо-транспортної пригоди, тому він зобов'язаний вжити всіх заходів, щоб цього не сталося. Якщо співробітник Державтоінспекції МВС України виявить такий стан у водія, він має право тимчасово усунути його від керування транспортним засобом доти, доки водій не відпочине.
в)керувати транспортним засобом, не зареєстрованим в уповноваженому органі МВС або таким, що не пройшов відомчу реєстрацію в разі, якщо законом встановлена обов'язковість її проведення, а також без номерного знака або з номерним знаком, що:
не належить цьому засобу;
не відповідає вимогам стандартів;
закріплений не в установленому для цього місці;
закритий іншими предметами чи забруднений, що не дає змоги чітко визначити символи номерного знака з відстані 20 м;
неосвітлений (у темну пору доби або в умовах недостатньої видимості) чи перевернутий;
(№136 від 06.03.2013)
Коментарі експерта
Даний пункт Правил дорожнього руху є спрощеним варіантом ст. 37 Закону України «Про дорожній рух». Водієві забороняється керувати транспортним засобом, якщо він не зареєстрований (не перереєстрований), ідентифікаційні номери складових частин якого не відповідають записам у реєстраційних документах, знищені або підроблені, без номерного знака або з номерним знаком, що не належить цьому засобу чи не відповідає вимогам стандартів, або з номерними знаками, які прикріплені у непризначених для цього місцях, закриті іншими предметами чи забруднені, що не дозволяє чітко визначити символи номерного знака з відстані 20 м, перевернуті або не освітлені, а також транспортними засобами, що підлягають обов'язковому технічному контролю, але не пройшли його, та у випадках, передбачених законодавством; без чинного на території України поліса обов'язкового страхування цивільної правової відповідальності власників наземних транспортних засобів (страхового сертифіката «Зелена картка»).
г)передавати керування транспортним засобом особам, які перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, у хворобливому стані;
Коментарі експерта
Власнику транспортного засобу слід пам'ятати, що за передачу керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані алкогольного сп'яніння, під впливом наркотичних речовин або лікарських препаратів, він несе адміністративну відповідальність, таку ж, як і водій, який перебуває під впливом зазначених вище речовин або препаратів.
ґ)передавати керування транспортним засобом особам, які не мають при собі посвідчення на право керування ним, якщо це не стосується навчання водінню відповідно до вимог розділу 24 цих Правил;
Коментарі експерта
Даний пункт Правил дорожнього руху України стосується власників (водіїв) як індивідуальних транспортних засобів, так і транспортних засобів іншої форми власності, за винятком випадків навчання водінню у присутності спеціаліста з підготовки водіїв і за наявності достатніх навичок водіння у того, хто навчається.
д)під час руху транспортного засобу користуватися засобами зв'язку, тримаючи їх у руці (за винятком водіїв оперативних транспортних засобів під час виконання ними невідкладного службового завдання).
ПДР: водію забороняється
ПДР: водію не рекомендується
Коментарі експерта
Оскільки під час користування засобами зв'язку за кермом, тримаючи їх у руці, водій відволікається від керування транспортним засобом і не зможе оперативно відреагувати на зміну дорожньої обстановки з огляду на те, що одна рука буде зайнята, Правила дорожнього руху забороняють користуватися засобами зв'язку, тримаючи їх у руці. Використання пристроїв hands free не заборонене, оскільки водій має можливість керувати транспортним засобом, використовуючи обидві руки.
е)користуватися розпізнавальним знаком “Водій з інвалідністю” за відсутності у водія чи пасажира документів, що підтверджують інвалідність (крім водіїв з явними ознаками інвалідності або водіїв, які перевозять пасажирів з явними ознаками інвалідності). (№ 553 від 11.07.2018)
Коментарі експерта
2.10.У разі причетності до дорожньо-транспортної пригоди водій зобов'язаний:
а)негайно зупинити транспортний засіб і залишатися на місці пригоди;
Коментарі експерта
Причетні до дорожньо-транспортної пригоди особи зобов'язані залишатися на місці пригоди. За залишення місця дорожньо-транспортної пригоди винні у ньому притягуються до адміністративної відповідальності, а якщо дорожньо-транспортна пригода призвела до травмування учасників дорожнього руху, то винні у ДТП притягуються до кримінальної відповідальності за ст. 136 Кримінального кодексу України.
б)увімкнути аварійну сигналізацію і встановити знак аварійної зупинки відповідно до вимог пункту 9.10 цих Правил;
Коментарі експерта
У разі виникнення дорожньо-транспортної пригоди перше, що має зробити водій, - це увімкнути аварійну світлову сигналізацію і встановити знак аварійної зупинки: в населеному пункті - на відстані від місця ДТП не ближче 20 м від транспортного засобу, за межами населеного пункту - на відстані від місця ДТП не ближче 40 м.
Знак аварійної зупинки
в)не переміщати транспортний засіб і предмети, що мають причетність до пригоди;
Коментарі експерта
Під час з'ясування причин виникнення дорожньо-транспортної пригоди важливою обставиною є розташування транспортних засобів і предметів на місці ДТП. Тому, для того щоб об'єктивно виявити винних у виникненні ДТП, правилами дорожнього руху забороняється переміщення транспортних засобів і предметів, а також зміна їх розташування в межах транспортного засобу або місця ДТП.
г)вжити можливих заходів для надання домедичної допомоги потерпілим, викликати бригаду екстреної (швидкої) медичної допомоги, а в разі відсутності можливості вжити зазначених заходів звернутися по допомогу до присутніх і відправити потерпілих до закладу охорони здоров’я;
ПДР: у разі ДТП
Коментарі експерта
Постраждалі у ДТП є об'єктами підвищеної уваги, тому, після того як водій увімкне аварійну світлову сигналізацію і встановить знак аварійної зупинки, він зобов'язаний викликати швидку допомогу і надати першу медичну допомогу постраждалим, якщо він володіє відповідними знаннями.
ґ)у разі неможливості виконати дії, перелічені в підпункті «г» пункту 2.10 цих Правил, відвезти потерпілого до найближчого лікувального закладу своїм транспортним засобом, попередньо зафіксувавши розташування слідів пригоди, а також положення транспортного засобу після його зупинки; у лікувальному закладі повідомити своє прізвище та номерний знак транспортного засобу (з пред'явленням посвідчення водія або іншого документа, який посвідчує особу, реєстраційного документа на транспортний засіб) і повернутися на місце пригоди;
Коментарі експерта
У зв'язку з тим, що в деяких випадках необхідно надати невідкладну медичну допомогу учасникам ДТП далеко від автомобільних доріг і медичних закладів, як виняток, дозволяється залишати місце події водію з метою доставки постраждалих до найближчого медичного закладу. У таких установах водій зобов'язаний надати повні відомості про себе і свій транспортний засіб, після чого зобов'язаний повернутися на місце ДТП і скласти разом з працівниками Державтоінспекції МВС України протокол про причини виникнення ДТП.
д)повідомити про дорожньо-транспортну пригоду орган чи уповноважений підрозділ Національної поліції, записати прізвища та адреси очевидців, чекати прибуття поліцейських;
Коментарі експерта
Будь-яка особа, яка знає будь-що про дорожньо-транспортну пригоду, зобов'язана повідомити співробітникам Державтоінспекції МВС України про виникнення ДТП і залишатися на місці ДТП до їх прибуття.
е)вжити всіх можливих заходів для збереження слідів пригоди, огородження їх та організувати об'їзд місця пригоди;
Коментарі експерта
Даний пункт Правил дорожнього руху зобов'язує учасників дорожнього руху зберегти сліди на місці ДТП до моменту прибуття співробітників Державтоінспекції МВС України, оскільки саме ці сліди допоможуть об'єктивно визначити причини виникнення ДТП і винних у ньому.
є)до проведення медичного огляду не вживати без призначення медичного працівника алкоголю, наркотиків, а також лікарських препаратів, виготовлених на їх основі (крім тих, які входять до офіційно затвердженого складу аптечки).
Коментарі експерта
З метою об'єктивності розгляду причин ДТП водії повинні утриматися від прийому будь-яких лікарських засобів або алкогольних напоїв, оскільки водії - учасники ДТП підлягають обов'язковому медичному огляду відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 1103 від 17.12.08 «Про затвердження Порядку направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, а також проведення такого огляду».
2.11.Якщо внаслідок дорожньо-транспортної пригоди немає потерпілих та не завдано матеріальної шкоди третім особам, а транспортні засоби можуть безпечно рухатися, водії (за наявності взаємної згоди в оцінці обставин скоєного) можуть прибути до найближчого поста або до органу Національної поліції для оформлення відповідних матеріалів, попередньо склавши схему пригоди та поставивши підписи під нею.
 Третіми особами вважаються інші учасники дорожнього руху, які через обставини виявились причетними до дорожньо-транспортної пригоди.
 У разі настання дорожньо-транспортної пригоди за участю транспортних засобів, зазначених у чинному договорі обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності, за умови експлуатації таких транспортних засобів особами, відповідальність яких застрахована, відсутності травмованих (загиблих) людей, а також за умови досягнення згоди водіїв таких транспортних засобів щодо обставин скоєння дорожньо-транспортної пригоди, за відсутності у них ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, та у разі складення такими водіями спільного повідомлення про дорожньо-транспортну пригоду відповідно до встановленого Моторним (транспортним) страховим бюро зразка. У такому випадку водії згаданих транспортних засобів після складення ними зазначеного в цьому пункті повідомлення звільняються від обов'язків, передбачених підпунктами «д» - «є» пункту 2.10 цих Правил. (№1029 від 26.09.2011)
Коментарі експерта
Дане положення стосується випадків скоєння ДТП, коли немає постраждалих, а водії транспортних засобів визначилися між собою щодо обставин події.
Більш докладно щодо дій водія при ДТП дивіться у розділі юридичної допомоги автомобілістам.
2.12.Власник транспортного засобу має право:
а)довіряти в установленому порядку розпорядження транспортним засобом іншій особі; (№1029 від 26.09.2011)
Коментарі експерта
Положенням даного пункту Правил дорожнього руху підкреслюється, що власник має право передавати свій транспортний засіб будь-якій особі на законних підставах, при цьому власник несе повну адміністративну відповідальність, як і особа, яка керує цим транспортним засобом.
б)на відшкодування витрат у разі надання транс­портного засобу поліцейським та працівникам органу охорони здоров'я згідно з пунктом 2.7 цих Правил;
Коментарі експерта
Збиток, відповідно до цього пункту Правил дорожнього руху, відшкодовується з держбюджету.
в)на відшкодування збитків, завданих унаслідок невідповідності стану автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів вимогам безпеки дорожнього руху;
Коментарі експерта
Відповідно до статті 288 Кримінального кодексу України, порушення правил, норм і стандартів, які стосуються забезпечення дорожнього руху, здійснене особою, відповідальною за будівництво, реконструкцію, ремонт чи утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, інших дорожніх споруд, або особою, яка виконує такі роботи, якщо це порушення спричинило отримання потерпілим ушкоджень середньої тяжкості, тяжких тілесних ушкоджень або смерть, карається штрафом у розмірі від 200 до 500 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, або виправними роботами строком до двох років, або обмеженням волі до п'яти років, або позбавленням волі до п'яти років.
Відповідно до ст. 22 і ст. 23 Цивільного кодексу України, особа, якій завдано шкоду, має право на відшкодування матеріальної та/або моральної шкоди.
г)на безпечні та зручні умови для руху (№263 від 21.02.2007);
ґ)запитувати оперативну інформацію про дорожні умови та напрямки руху (№263 від 21.02.2007);
2.13.Право на керування транспортними засобами особам може бути надано:
 мототранспортними засобами і мотоколясками (категорії А1, А) - з 16-річного віку;
 автомобілями, колісними тракторами, самохідними машинами, сільськогосподарською технікою, іншими механізмами, які експлуатуються на вулично-дорожній мережі, всіх типів (категорії В1, В, С1, С), за винятком автобусів, трамваїв і тролейбусів, - з 18-річного віку;
 автомобілями з причепами або напівпричепами (категорії ВЕ, С1Е, СЕ), а також тими, що призначені для перевезення великогабаритних, великовагових і небезпечних вантажів, - з 19-річного віку;
 автобусами, трамваями і тролейбусами (категорії D1, D, D1Е, DЕ, Т) - з 21-річного віку.
Транспортні засоби належать до таких категорій:
А1- мопеди, моторолери та інші двоколісні транс­портні засоби, які мають двигун з робочим об'ємом до 50 куб. см або електродвигун потужністю до 4 кВт;
А- мотоцикли та інші двоколісні транспортні засоби, які мають двигун з робочим об'ємом 50 куб. см і більше або електродвигун потужністю 4 кВт і більше;
В1- квадро- і трицикли, мотоцикли з боковим причепом, мотоколяски та інші триколісні (чотириколісні) мототранспортні засоби, дозволена максимальна маса яких не перевищує 400 кілограмів;
В- автомобілі, дозволена максимальна маса яких не перевищує 3500 кілограмів (7700 фунтів), а кількість сидячих місць, крім сидіння водія, - восьми, состав транспортних засобів з тягачем категорії В та причепом, повна маса якого не перевищує 750 кілограмів;
С1- призначені для перевезення вантажів автомобілі, дозволена максимальна маса яких становить від 3500 до 7500 кілограмів (від 7700 до 16500 фунтів), состав транспортних засобів з тягачем категорії С1 та причепом, повна маса якого не перевищує 750 кілограмів;
С- призначені для перевезення вантажів автомобілі, дозволена максимальна маса яких перевищує 7500 кілограмів (16500 фунтів), состав транспортних засобів з тягачем категорії С та причепом, повна маса якого не перевищує 750 кілограмів;
D1- призначені для перевезення пасажирів автобуси, у яких кількість місць для сидіння, крім сидіння водія, не перевищує 16, состав транспортних засобів з тягачем категорії D1 та причепом, повна маса якого не перевищує 750 кілограмів;
D- призначені для перевезення пасажирів автобуси, у яких кількість місць для сидіння, крім сидіння водія, більше 16, состав транспортних засобів з тягачем категорії D та причепом, повна маса якого не перевищує 750 кілограмів;
ВЕ, С1Е, СЕ, D1E, DE- состави транспортних засобів з тягачем категорії В, С1, С, D1 або D та причепом, повна маса якого перевищує 750 кілограмів;
Т- трамваї та тролейбуси. (№1029 від 26.09.2011)
Коментарі експерта
Віковий ценз для керування транспортними засобами запроваджений на території України згідно зі ст. 15 Закону України «Про дорожній рух».
2.14.Водій має право:
а)керувати транспортним засобом і перевозити пасажирів або вантажі дорогами, вулицями чи іншими місцями, де їх рух не заборонено, в установленому порядку відповідно до вимог цих Правил;
б)виключеноПостановою Кабінету Міністрів України. (№1029 від 26.09.2011)
в)знати причину зупинки, перевірки та огляду транспортного засобу посадовою особою державного органу, яка здійснює нагляд за дорожнім рухом, а також її прізвище і посаду;
г)вимагати від особи, яка здійснює нагляд за дорожнім рухом та зупинила транспортний засіб, пред'явлення посвідчення її особи;
ПДР: службове посвідчення
ґ)отримувати необхідну допомогу від посадових осіб та організацій, що беруть участь у забезпеченні безпеки дорожнього руху;
д)оскаржити дії поліцейського в разі порушення ним законодавства;
е)відступати від вимог законодавства в умовах дії непереборної сили або коли іншими засобами неможливо запобігти власній загибелі чи каліцтву громадян.
ПДР: умови при яких можна відступати від ПДР
Коментарі експерта
Перелічені в даному пункті Правил дорожнього руху права водія транспортного засобу передбачені статтею 16 ЗаконуУкраїни «Про дорожній рух» та є обов'язковими для виконання іншими учасниками дорожнього руху.

Зміст цієї сторінки захищено авторським правом. Копіювання, передрук, або використання матеріалів даної сторінки для відтворення, переносу на інші носії інформації ЗАБОРОНЕНО і переслідується відповідно до чинного законодавства.

© ТОВ «Видавництво «Моноліт»

 
Володимир
2014-02-23 18:13:43

.....

Андрей Корф
2013-11-28 03:11:54

Ситуация двоякая и очень объемная. По данному вопросу есть много информации в Украинском интернете. Если есть конкретный прецедент вы можете обратиться за помощью к авто юристам или к нам для получения детальной справки с выписками из законов. Данная услуга скорее всего будет платной.

Ярослав Ярославський
2013-11-28 00:10:31

Пункт 2.4

б)дати можливість перевірити номери агрегатів і комплектність транспортного засобу (№395 від 22.04.2009);

ГРЕГАТ:

1.Соединение для общей работы двух или нескольких разнотипных машин.
2.Часть
какой-нибудь машины, которая предназначена для выполнения определенных
операций и может быть полностью заменена другой такой же частью
(например, двигатель или коробка передач автомобиля).
Таким
образом, на легковых автомобилях имеется только один номерной агрегат —
двигатель. И действия инспектора ГАИ являются незаконным????

Андрей Корф
2013-11-17 17:29:18

Нет, нельзя. Транспортное средство, на котором проходит обучение должно быть оборудовано дублирующими педалями сцепления и тормоза.

Володимир
2013-11-17 09:01:50

ПІдскажіть чи можна керувати власним ТС навчаючись в автошколі?

SEVAKOS
2013-07-15 10:05:21

есть идея "чиповать" ГАЇшников.при приближени инспектора "ВсЕгДаПрАв" к "нарушителю",сигнал с чипа (перед началом рабочей смени надо подзарядится,можно и от автоприкуревателя всеравно курить не рекомендуется) попадает в интернет, где и делается разбор полетов=ну всмислі хто сьогодні став богаче.... .

Издательство Монолит
2013-06-10 11:07:03

Добрий день! Дякуємо за зауваження. Помилку виправили.

Олег
2013-06-10 10:03:45

виправте, будь-ласка, в п.2.9:
"неосвітлений (у темну пору добиабо в умовахнедостатньоївидимості) чиперевернутий;"

evropeec
2013-05-13 20:54:44

За розкрадання держбюджету та жахливий стан доріг Януковича треба судити.
Мій водійський стаж 41 рік . Я не памятаю такого жахливого стану доріг.
Злодії довели Україну до ручки !
КА-РА-УЛ !

степан
2013-04-27 08:31:57

Доки не буде абсолютної рівності перед законом (ПДР) -- не буде і поваги до цього закону. А в нашій державі завжди знаходяться особи рівніші перед законом, тобто вони не поважають закон. Як правило це ті, кому належить слідкувати за дотриманням цього закону, ті що приймають закони. Впевнений, що ніхто з вище зазначених не завжди користуються ременями безпеки і ніхто з них в Україні ніколи не платив і не буде платити штрафи за це "правопорушення". А ми, прості смертні, будемо поповнювати казну та кишені рівніших перед законом.
Також абсурдна вимога вмикати вдень світло. Можливо є статистика ДТП? Але хто це досліджував. Приведіть для початку дороги в порядок.

Валерій
2013-04-19 12:40:27

З водійським стажем більше 40 років та роботою в службі безпеки дорожнього руху в АТП впевнений, що водію будь-якого транспортного засобу, а не тільки таксі, оперативним та інструкторам в населених
пунктах, де швидкість до 60 км/год, ремені безпеки "приковують" до сидіння і обежують дії, необхідні для безпечного керування ТЗ. Що стосується пасажирів усіх транспортних засобів, то вони повинні бути
пристегнутими ременями і у населених пунктах і поза ними (у тому числі в автобусах). Водії також поза
населеними пунктами УСІ повинні користуватися в обов'язковому порядку пасами безпеки. Якщо ні - то
як у Америці - усі, починаючи з поліцейських, повинні користуватися пасами. І не беріть приклад з Росії.

comments powered by Disqus